Από τη σχολική χρονιά 2017-2018 λειτουργεί στο σχολείο μας Όμιλος Ρομποτικής. Στόχος του Ομίλου είναι να εξοικειωθούν μαθητές του σχολείου μας τόσο με την κατασκευή όσο και με τον προγραμματισμό μικρών ρομπότ επωφελούμενοι από τις αρχές του μοντέλου εκπαίδευσης S.T.E.M.

Τα μαθήματα ρομποτικής πραγματοποιούνται εκτός σχολικού ωραρίου με τη χρήση εξοπλισμού LEGO Mindstorm EV3.

Κάθε χρόνο το σχολείο μας συμμετέχει με 2 ομάδες στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής που διοργανώνεται από την WRO Hellas ή/ και στους Προκριματικούς αγώνες για την επιλογή της ομάδας που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του Οργανισμού WRO.

Οι ομάδες μας κατατάσσονται κάθε φορά ανάμεσα στις 20 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας! Το σημαντικότερο όμως είναι ότι οι ίδιοι οι μαθητές που συμμετέχουν δηλώνουν ενθουσιασμένοι με την εμπειρία αυτή!