Στην κινητικότητα στη Σεβίλλη από 16-23/04/2023 συμμετείχαν οι δύο συντονίστριες και πέντε μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Οι μαθήτριες φιλοξενήθηκαν από Ισπανίδες μαθήτριες και όλη η ομάδα συμμετείχε σε δράσεις και ξεναγήσεις. Πιο συγκεκριμένα:

Ξενάγηση στο σχολείο IES LLANES SEVILLA για τις μαθήτριες. Οι μαθήτριες συμμετέχουν σε δραστηριότητες γνωριμίας με τους μαθητές του σχολείου. Όλη η ομάδα συμμετέχει σε ξενάγηση- εξερεύνηση με χάρτη της πόλης.

Παρουσιάσεις από τους συμμετέχοντες κάθε χώρας ( διάρκειας 10 λεπτών) σχετικά με τον τρόπο που διδάσκεται στα αντίστοιχα σχολεία η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση. Παρουσίαση του Ισπανικού σχολείου- Seville city as a green space.

Εργαστήριο με τους χάρτες κάθε πόλης που έχουν ήδη ετοιμάσει οι συμμετέχοντες μαθητές

Επίσκεψη- ξενάγηση Alcaraz de Sevilla

Ξενάγηση στον Καθεδρικό Ναό

Βόλτα με ποδήλατα στην πόλη.

Επίσκεψη- ξενάγηση στο Parque del Alamillo

Ημερήσια εκδρομή στην Carmona