Πατήστε εδώ για να διαβάσετε το πρακτικό της αξιολόγησης των προσφορών για την εκπαιδευτική εκδρομή της Γ' Τάξης του σχολείου μας στην Πορταριά Πηλίου.

Στο ΦΕΚ Β ́ 5999/16-10-2023 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 114342/Δ2/12-10-2023 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2023-2024».

Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2023-2024 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών/τριών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά. Τα Σχολικά Κέντρα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης συγκροτούνται από ομάδες όμορων σχολικών μονάδων Γυμνασίου και ορίζονται ανά Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευση με απόφαση του Διευθυντή της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης. Το σχολείο μας τα προηγούμενα χρόνια δεν είχε οριστεί ως κέντρο Ενισχυτικής διδασκαλίας, λόγω της έλλειψης επαρκούς συγκοινωνίας, και επομένως τα μαθήματα δεν διεξάγονταν στη σχολική μας μονάδα αλλά σε κάποια γειτονική.

Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών στα τμήματα μαθημάτων Ενισχυτικής Διδασκαλίας, μετά από σχετική ενημέρωση και αίτηση των γονέων και

κηδεμόνων, αποτελεί η επίδοση του/της μαθητή/τριας στο αντίστοιχο μάθημα.

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριων που ενδιαφέρονται να εγγραφούν στα τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας καλούνται να προσκομίσουν στο σχολείο το αργότερο έως την Τρίτη 14 Νοεμβρίου συμπληρωμένη την παρακάτω αίτηση.

Λεπτομέρειες για τον τρόπο λειτουργίας των τμημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας μπορείτε να δείτε στο αντίστοιχο ΦΕΚ.

Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε πληροφορίες για τα δρομολόγια των σχολικών λεωφορείων για τη χρονιά 2023-2024 καθώς και την αντίστοιχη αίτηση όπως έχουν διαμορφωθεί ,'εχρι στιγμής. Η αίτηση επιλογής πρέπει να συμπληρωθεί από τους γονείς των μαθητών της Α' Γυμνασίου.

1. Δρομολόγια λεωφορείων

2. Αίτηση επιλογής σχολικού λεωφορείου