logo Call to rewild

Από τον Οκτώβριο του 2022, το σχολείο μας συμμετέχει για πρώτη φορά σε πρόγραμμα Erasmus+ KA220, με τίτλο “Call to rewild”.

Σχολεία που συμμετέχουν:

1. Pražské humanitní gymnázium, Πράγα - Τσεχία
  2. IES Llanes, Σεβίλλη - Ισπανία
  3. Stadin AO, Helsinki Vocational College , Φινλανδία
  4. Agrupamento de Escolas Nuno de Santa Maria, Τομάρ - Πορτογαλία
  5. Zespol Szkol Ogolnoksztalcacych, Γκντανσκ - Πολωνία

Το κεντρικό θέμα του προγράμματος είναι περιβαλλοντικό (κατανόηση της έννοιας του «rewilding», ιδέες και μέθοδοι για την απρόσκοπτη ενσωμάτωση της φύσης στον αστικό ιστό, δυνατότητες αναγέννησή της σε περιοχές που έχουν υποστεί καταστροφές). Αγγίζει επίσης και θέματα πολιτειότητας (τρόποι συμμετοχής των πολιτών στη λήψη αποφάσεων για τα ζητήματα που αφορούν τη βελτίωση της γειτονιάς/ της ευρύτερης περιοχής όπου ζουν) και υγιεινού τρόπου ζωής. Περιλαμβάνει δράσεις ώστε μαθητές και εκπαιδευτικοί να:

• παρατηρήσουν και γνωρίσουν το φυσικό περιβάλλον στο οποίο ζουν
  • εντοπίσουν σημεία ενδεχόμενων βελτιώσεων/ παρεμβάσεων
  • σκεφτούν και προτείνουν συγκεκριμένες παρεμβάσεις
  • υλοποιήσουν τις δράσεις που οι ίδιοι θα επιλέξουν

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 5 κινητικότητες μαθητών και εκπαιδευτικών για την επίσκεψη στα σχολεία των εταίρων, τη συνεργασία και την από κοινού υλοποίηση των παραδοτέων του προγράμματος από τις παιδαγωγικές ομάδες και των έξι σχολείων. Τον Μάιο του 2024 το σχολείο μας θα υποδεχτεί/ φιλοξενήσει τους εταίρους για την τελευταία κινητικότητα και την πραγματοποίηση του συνεδρίου ολοκλήρωσης του έργου. Μεταξύ των στόχων των κινητικοτήτων είναι, για τους μαθητές, η χειραφέτηση, η ανεξαρτητοποίηση και η βελτίωση της αγγλικής γλώσσας και η γνωριμία με τα εκπαιδευτικά συστήματα και τον πολιτισμό των χωρών υποδοχής και για τους εκπαιδευτικούς η ανταλλαγή καλών εκπαιδευτικών πρακτικών και η εξωστρέφεια. Ένας από τους καταληκτικούς στόχους του προγράμματος είναι η διάχυση των αποτελεσμάτων τόσο στη σχολική κοινότητα όσο και στην τοπική κοινωνία.

Στη διάρκεια του προγράμματος μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολουθούν σεμινάρια και workshops για περιβαλλοντικά θέματα αλλά και θέματα εκπόνησης project, χρήσης ψηφιακών εργαλείων (χαρτογράφησης, παρουσιάσεων, παραγωγής video, χρήσης εργαλείων χαρτογράφησης) είτε σε τοπικό επίπεδο (οργανώνονται από τις υπεύθυνες του προγράμματος σε συνεργασία με ειδήμονες, τοπικούς περιβαλλοντικούς φορείς, περιβαλλοντικές οργανώσεις) είτε κατά την επίσκεψη στα σχολεία του εξωτερικού.