BOOK1

Στο σχολείο μας λειτούργησε Όμιλος Φιλαναγνωσίας με μεγάλη ανταπόκριση και συμμετοχή μαθητών/μαθητριών, με παρουσιάσεις και εργασίες που ταξίδεψαν τους μαθητές/τριες στον κόσμο της ανάγνωσης και της φαντασίας. Στους παρακάτω συνδέσμους παρουσιάζονται οι στόχοι, οι θεματικοί κύκλοι και οι δράσεις του Ομίλου και, κυρίως, τα εμπνευσμένα έργα των παιδιών!

Τη σχολική χρονιά 2020-2021 οι μαθητές της Β' τάξης εμπνεύστηκαν από ποιητικά κείμενα και δημιούργησαν πρωτότυπα εικαστικά έργα, προτείνοντας με αυτό τον τρόπο μια ερμηνεία και εκφράζοντας τις ευαισθησίες και τον προβληματισμό τους πάνω σε σύγχρονα περιβαλλοντικά-οικολογικά ζητήματα.

Πατήστε εδώ για να δείτε το έργο τους.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ - ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΟΙΗΣΗΣ – ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ, ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021

Θέμα του Διαγωνισμού: «1821-2021 – Διακόσια χρόνια από την Επανάσταση του 1821»

Κατά το σχολικό έτος 2020-2021 το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανελλήνιο-Παγκύπριο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης – Διηγήματος για παιδιά και εφήβους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών (έτος ιδρύσεως 1930), με θέμα «1821-2021 – Διακόσια χρόνια από την Επανάσταση του 1821» !

Δύο μαθητές της Β' Γυμνασίου του σχολείου μας (Μεταξάς Μάριος και Σουρλαντζή Κυριακή) συμμετείχαν με τα πρωτότυπα διηγήματά τους στον διαγωνισμό και πραγματικά διέπρεψαν!!

Ο μαθητής Μάριος Μεταξάς έλαβε το 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ !!!  (Για το διήγημα Με το βλέμμα στο μέλλον)

Η μαθήτρια Κυριακή Σουρλαντζή έλαβε ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ !!!  (Για το διήγημα Το πέρασμα των αιώνων)

Τιμητικό Δίπλωμα απονεμήθηκε, επίσης, στο σχολείο μας και στην καθηγήτρια του σχολείου μας, υπεύθυνη για τη συμμετοχή των μαθητών στον εν λόγω διαγωνισμό, κ. Θεοδώρα Κοντογεώργη για τη βράβευση των μαθητών της.

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ για τη συμμετοχή και τη διάκρισή τους!!

Είμαστε υπερήφανοι για αυτούς!!