Η κινητικότητα στην Πράγα από τις 27/12-3/12/2022 ήταν διοργανωτική και σε αυτή συμμετείχαν μόνο οι εκπαιδευτικοί από τα έξι σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Συζητήθηκαν λεπτομερώς οι υποχρεώσεις του κάθε σχολείου, έγινε η ψηφοφορία και αποφασίστηκε το λογότυπο του προγράμματος ενώ οι εταίροι συμμετείχαμε σε σεμινάρια και ξεναγήσεις σχετικές με τη θεματική του προγράμματος. Πιο συγκεκριμένα περιελάμβανε:

• Συνάντηση και συζήτηση με τον Δήμαρχο και τον Σύμβουλο για το περιβάλλον στο Δημαρχείο της Πράγας με θέμα «Πολιτική για την προστασία της άγριας ζωής στην Πράγα, μελέτη περίπτωσης ενός προγράμματος σε εφαρμογή.»
  • Σεμινάριο σχετικά με την άγρια ζωή στην Πράγα από τη βιολόγο Dr. Ondfej Sedlacek του τμήματος Θετικών Επιστημών του Charles University (συγγραφέα του βιβλίου και συνδημιουργού της ταινίας Planet Prague). Ανάλυση στο πεδίο σε επιλεγμένη περιοχή με την Dr. Sedlacek. Προετοιμασία του προγράμματος.
  • Σεμινάριο με αρχιτέκτονες από το IPR Prague ( Ινστιτούτο Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Πράγας ) με θέματα « Εμπλοκή εφήβων σε προγράμματα αστικού σχεδιασμού και εκπαίδευση σε Project management».
  • Συζήτηση και εργαστήριο με την αρχιτέκτονα Kasparova του IPR Prague ( Ινστιτούτο Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Πράγας ) και με τον Διευθυντή του τμήματος Προστασίας της φύσης του Δήμου της Πράγας σε προγράμματα αστικού σχεδιασμού με έμφαση στην άγρια ζωή.
  • Εργαστήριο στο πεδίο στο Rohan Island με την αρχιτέκτονα Kasparova ( Project: Transformation of Rohan Island)