Στην κινητικότητα στο Ελσίνκι συμμετείχαν οι δύο συντονίστριες, η Διευθύντρια, μία μαθήτρια και τρεις μαθητές. Η ομάδα συμμετείχε σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον πρόγραμμα που είχαν ετοιμάσει οι Φινλανδοί εταίροι. Πιο συγκεκριμένα περιελάμβανε:

• Ξενάγηση στο σχολείο για όλους τους συμμετέχοντες. Παιχνίδια γνωριμίας, Εξερευνήσεις με χάρτη στην περιοχή γύρω από το σχολείο.
  • Συνάντηση στο Δημαρχείο όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για το OmaStadi σύμφωνα με το οποίο οι κάτοικοι του Ελσίνκι προτείνουν πρότζεκτ βελτίωσης της πόλης τους, τα οποία προτείνονται σε ψηφοφορία και τα πιο δημοφιλή πρότζεκτ υλοποιούνται από την τοπική αυτοδιοίκηση.
  • Επίσκεψη στο νησί Suomenlinna και το  τοπικό μουσείο
  • Παρουσίαση και συζήτηση για τα σχέδια δράσης κάθε σχολείου
  • Ξενάγηση από μαθητές του τμήματος τουρισμού σε σημεία περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος στον αστικό ιστό
  • Παρουσίαση και ενημέρωση σχετικά με ενδημικά άγρια βότανα της περιοχής και βιωματικές δράσεις